Тема № 5. Комп’ютерні мережі.
Тема: Поняття комп’ютерних мереж.
Класифікація та призначення комп’ютерних мереж.
Мета:
Навчальна:
Ä Сформувати поняття «комп'ютерна мережа».
Ä Ознайомити з видами комп'ютерних мереж;
Ä Розглянуті різноманітні топології комп'ютерних мереж.
Розвиваюча:
- Сприяти логічному мисленню, уваги, пам’яті.
- Вміння порівнювати набуті знання.
- Розвивати вміння аналізувати.
Виховна:
- Виховувати культуру роботи за комп’ютером, культуру праці, бережливе ставлення до комп’ютерної техніки;
- Виховувати пізнавальну зацікавленість до предмету, та привчати працювати творчо.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок.
Дидактичні матеріали: підручники, презентація.
Структура уроку:
1. Організаційна частина. Оголошення теми і мети уроку
2. Актуалізація опорних знань.
3. Мотивація навчальної діяльності.
4. Вивчення нового матеріалу.
5. Закріплення нового матеріалу.
6. Підведення підсумків.
- Домашнє завдання.
Хід уроку:
- Організаційний момент
1. Повідомити учням тему та мету уроку.
- Актуалізація опорних знань
Усне диференційне опитування:
1. Що таке комп’ютерний вірус?
2. Які віруси ви знаєте?
1) Завантажувальні віруси ...
2) Файлові віруси …
3. Що використовують для захисту комп’ютера від шкідливих програм?
- Мотивація навчальної діяльності
Які ви знаєте інформаційні процеси?
Які інформаційні ресурси використовують для передавання інформації?
Із початком масового використання комп’ютерів різко зросла ефективність роботи в усіх сферах людської діяльності. Стало можливим швидко передавати необхідну інформацію на відстань, використовувати разом спільні пристрої.
4. Вивчення нового матеріалу
Словник: комп’ютерна мережа, локальна мережа, глобальна мережа, сервер, клієнт топологія мережі
Уявіть собі, що в мене і в мого сусіда за стіною (ми живемо в різних під’їздах) є комп’ютери, але в мене є велика колекція фільмів, а в нього немає; у мене є принтер, а в нього ні. Що треба зробити, щоб мій сусід зміг використовувати інформаційні та апаратні ресурси моєї системи?
(Учні пропонують свої варіанти, серед яких обов’язково буде пропозиція з’єднати комп’ютери між собою.)
Що для цього потрібно? (Спеціальне обладнання та спеціальне програмне забезпечення.)
? Комп’ютерні мережі — де сукупність комп’ютерів, обладнаних спеціальним комунікаційним (мережним) обладнанням і комунікаційним (мережним) програмним забезпеченням та з’єднаних між собою лініями (каналами) зв’язку.
- ми із сусідом підключилися один до одного. Що змінилося? Які можливості з’явились у кожного в користувачів мережі? (Учні повинні відповісти, що тепер кожний має можливість скористатися ресурсами іншого комп’ютера.)
За допомогою комп’ютерних мереж забезпечується: колективне використання загального апаратного обладнання, програм та даних, обмін даними між користувачами мережі в реальному часі. Але мережа з двох комп’ютерів є малою. Які взагалі існують мережі?
Робота з підручником
За допомогою підручника учні розглядають таблицю клас класифікації мереж та з’ясовують, до якого типу належить мережа, про яку йшлося вище.
Звичайно, мережа, про яку йшлося у прикладі, є локальною.
?Якщо в мережі є ПК, з якого черпають інформацію робочі станції, такий ПК називається сервером, робочі станції — клієнтами, а з’єднання — мережею типу «клієнт-сервер».
?Сервер - керує доступом до ресурсів.
?Клієнти - спільно використовують ресурси.
?Топологія мережі — геометрія з’єднання комп’ютерів собою.
Демонстрація з’єднання комп’ютерних мереж.
Шинна топологія відповідає конфігурації мережі, в якій усі вузли підімкнені до спільного лінійного каналу з допомогою відносно коротких з'єднань.
Топологія зірки відповідає конфігурації мережі, в якій усі вузли з'єднані з центральним вузлом (концентратором).
Кільцева топологія відповідає конфігурації мережі, в якій кожен вузол пов'язаний з двома іншими, а спільний канал утворює кільце.
Сіткова топологія відповідає конфігурації мережі, в якій усі вузли з'єднані між собою безпосередніми з'єднаннями
- Закріплення нового матеріалу.
- Для чого створюються комп’ютерні мережі?
- Як ви вважаєте, до якого типу належить мережа в нашій школі?
- Якою є топологія шкільної мережі?
6. Підведення підсумку уроку.
7. Домашнє завдання: опрацювати у підручнику сторінки 148-150
Заповнити за допомогою підручника таблицю.
|